Pirmieji kompiuteriai Lietuvoje lempų pagrindu
Pirmieji lietuviški kompiuteriai, tuo metu vadinti elektroninėmis skaičiavimo mašinomis (ESM), „gimė“ XX amžiaus 6-ojo ir 7-ojo dešimtmečių sandūroje Vilniuje, Specialiajame Konstravimo Biure (SKB) prie Vilniaus Skaičiavimo Mašinų Gamyklos.
EV80-3M - pirmoji ESM pradėta surinkinėti Lietuvoje
EV80-3M buvo pirmoji ESM lempų pagrindu pradėta surinkinėti Lietuvoje 1960 metais. Tų pačių metų pradžioje Vilniaus Skaičiavimo Mašinų Gamykloje buvo įkurtas elektroninis cechas, jo viršininku paskirtas S. Aleškevičius. Iš surinkimo cecho kartu su meistru A. Gudžiūnu į naująjį cechą pervesta ir visa montuotojų komanda, kuri ir pradėjo gaminti elektroninį skaičiuoklį EV80-3M.
EV80-3M buvo Jungtinėse Amerikos Valstijose kompanijos IBM dar 1948 metais suprojektuotos ir pagamintos skaičiavimo mašinos IBM 604 kopija.
EV80-3M buvo sudaryta iš 1620 lempinių elementų ir galėjo atlikti aritmetinius veiksmus: sudėtį, atimtį, daugybą, dalybą, o taip pat loginius veiksmus – apvalinimą, palyginimą, sąlyginį perėjimą. Mašinos skaičiavimo sistema buvo dešimtainė, skaičiavimo greitis – apie 2000 sudėties operacijų per sekundę.
EV80-3M konstrukcija buvo gan keista ir gamybos technologų akimis nevykusi: visa elektronika „kabėjo“ ant spintos durų, o nuo jų ėjo didžiulis pluoštas laidų. Pačios celės konstrukcija buvo apvali, ant kurios buvo prilituotos varžos ir kitos radijo detalės. Konstrukcijoje nebuvo naudojamos ir spausdinto montažo plokštės.
Per 5 metus konstruktorių komanda Vilniaus Skaičiavimo Mašinų Gamykloje surinko virš 400 EV80-3M mašinų.
ESM Lt1 - pirmoji originali ESM suprojektuota Lietuvoje
1959 m. buvo įkurtas Specialus konstravimo biuras (SKB) prie Vilniaus Skaičiavimo mašinų gamyklos. Pirmasis specialistas pakviestas dirbti SKB buvo Donaldas Zanevičius. Tuo metu SKB buvo tik direktorius Antanas Nemeikšis ir vyriausias buhalteris.
D. Zanevičius buvo paskirtas Elektroninių skaičiavimo mašinų skyriaus viršininku. Reikėjo specialistų, kurie žinotų kas yra ESM, kaip jas projektuoti ir gaminti. Tuo metu Lietuvoje jau buvo keli specialistai, kuriems D. Zanevičius Kauno Technologijos Universitete (tuo metu - Kauno Politechnikos Institute KPI) skaitė pirmąsias paskaitas apie ESM ir vadovavo jų diplominiams darbams. Kelis iš jų D. Zanevičius pasikvietė dirbti kartu į SKB.
Matant EV80-3M netobulumus, 1961 metais buvo suprojektuota pirmoji Lietuvoje originali skaičiavimo mašina lempų pagrindu ESM Lt1, kuri tais pačiais metais buvo ir sukonstruota bei paleista.
Ši mašina buvo projektuojama įvertinus tuo metu gamykloje turimų elektroninių lempų, diodų ir varžų parametrus. Buvo suprojektuota ir pagaminta naujos konstrukcijos spinta bei funkcinės cėlės.
Prie ESM Lt1 konstravimo daugiau ar mažiau prisidėjo šie specialistai: D. Zanevičius, A. Gutauskas, J. Puodžius, V. Ramanauskas, L. Abraitis, taip pat B. Bieliauskas, E. Paulauskas, A. Baskakovas, B. Sruogis, A. Stulgys, A. Petrauskas, K. Ramanauskas, G. Grigas, S. Girlevičius.
Konstruktorių komandai iš esmės tai buvo egzaminas, kurio metu buvo patikrinta ar šie specialistai jau pakankamai gerai suprato, kas yra kompiuteris ir kaip jis veikia. Tai buvo lyg diplominio darbo gynimas, kurio metu buvo parodyta, kad turint dėžes elektroninių lempų, diodų ir varžų, konstruktoriai sugebėjo pasidaryti logines schemas, o iš jų pasidaryti ESM.
Didžiuliam džiaugsmui, įjungtas naujai pagamintas kompiuteris ESM Lt1 suveikė iškart: sėkmingai sudėjo du plius du bei ištransliavo atsakymą - keturi.
Serijinė lempinės ESM Lt1 gamyba nebuvo pradėta, kadangi tuo metu jau buvo išrasti tranzistoriai ir dalis konstruktorių komandos netrukus pradės visiškai naujos technologijos Lietuvoje vystymą.


Donaldas Zanevičius prie pirmosios Lietuvoje suprojektuotos Elektroninės skaičiavimo mašinos lempų pagrindu ESM Lt1. Specialus Konstravimo Biuras (SKB) prie Vilniaus Skaičiavimo Mašinų Gamyklos. 1961 m. balandžio 28 d.




Elektroninė skaičiavimo mašina IBM 604, pradėta gaminti JAV 1948 metais.
EV80-3M - ESM lempų pagrindu pradėta surinkinėti Lietuvoje 1960 metais Vilniaus Skaičiavimo Mašinų Gamykloje.